Historia

Jak to się zaczęło…

Wszystko zaczęło się w 1724 roku od… Benjamina Franklina, który dał pokaz pływania ozdobnego w Tamizie, rozumiejąc że pływanie wzbogacone o ćwiczenia w wodzie może przynieść jeszcze lepszy efekt!

Wiek XIX to głównie wiek mężczyzn, czego podsumowaniem były rozegrane w 1891 roku w Berlinie zawody w pływaniu baletowym. Brali w nich udział oczywiście…tylko mężczyźni.

Swoją rolę w historii dyscypliny odegrała Anette Kellermann, która strojnie ubrana pływała w kapsule wypełnionej wodą ciesząc tą niespotykaną rozrywką widzów. Był to balet podwodny.

Duży wpływ na obecny kształt sportu miały jednak pierwsze dekady XX wieku. Słynna nurek Margarett Sellers wraz ze swoją drużyn, a waterpolo w latach 20-tych dawała pokazy tzw. pływania ornamentalnego, które wyglądało jak obrazy w kalejdoskopie. W 1933 roku zaś na wystawie światowej w Chicago 60 syren brało udział w niezwykłych artystycznych pokazach, które jeden z komentatorów radiowych określił jako „pływanie synchroniczne” – tak narodziła się nazwa naszego sportu.

Później wszystko potoczyło się w zawrotnym tempie. W 1968 roku Międzynarodowa Federacja Pływacka (FINA) uznała pływanie synchroniczne za jeden z czterech sportów pływackich, aby w 1973 r. rozegrać pierwsze Mistrzostwa Świata. Na Igrzyskach Olimpijskich pływanie synchroniczne jest od 1984, a w Polsce dzięki Pani Bożenie Niewiteckiej od 1987 roku!

Jak to jest teraz…
Historia lubi zataczać koło i w dyscyplinie co raz częściej pojawiają się… mężczyźni. Od kilku lat rozgrywana jest konkurencja DUET MIX – par damsko-męskich. Ze względu na równouprawnienie płci w sporcie ta konkurencja prawdopodobnie wejdzie do programu IO już w Paryżu w 2024 roku za co trzymamy kciuki i zapraszamy do naszego klubu także CHŁOPCÓW!!!

Współzawodnictwo

W Polsce rozgrywane są Mistrzostwa Polski we wszystkich kategoriach wiekowych – od młodzika do seniora. Tutaj dowiesz się więcej o regulaminach tych zawodów: http://synchro.polswim.pl/regulaminy-zawodow

Zawodniczki naszego klubu biorą udział w międzynarodowych mityngach pływania synchronicznego, w tym w tak prestiżowych zawodach jak FINA Artistic Swimming World Series.

Reprezentanci naszego kraju rywalizują w zawodach rangi mistrzowskiej:

w lata parzyste:

 • w Mistrzostwach Świata FINA Juniorów
 • w Mistrzostwach Europy Seniorów

w lata nieparzyste:

 • w Mistrzostwach Świata FINA
 • Mistrzostwach Świata FINA 13-15 lat oraz Pucharze Europy

co roku:

 • w Mistrzostwach Europy Juniorów

Kostiumy

Kostiumy do programów tanecznych stanowią bardzo ważną część wizerunku. Kilka wskazówek:

 • strój powinien być zgodny z motywem przewodnim programu np. jeżeli twój program jest do muzyki rockowej wybieraj odważne zestawienia kolorów, a jeżeli tematem przewodnim jest motyw księżniczki, postaw na strojne wykończenie i dużo eleganckich zdobień;
 • istotne, aby kostium był dobrze dobrany rozmiarem – powinien ciasto opinać ciało, bo lycra w wodzie zawsze się rozciąga;
 • musi być dobrze skrojony, aby optycznie wydłużał nogi i powodował, że sylwetka wygląda w wodzie lekko.

Inspiruj się i szukaj w Internecie, a jeżeli nie masz gotowego pomysłu korzystaj z gotowych wzorów
i kontaktuj się z naszymi specjalistkami od szycia kostiumów:

Elwira Damentka: kostiumy.elwira@gmail.com
Marina Szewczyńska: mszewczynska@op.pl

Sędziowanie

Sędzia pływania synchronicznego ma niezwykle odpowiedzialne zadanie – jego ocena tworzy klasyfikację finałową zawodów.

Programy sędziuje 15 sędziów podzielonych na 3 panele, które oceniają:

 • wykonanie – jakość i doskonałość elementów wykorzystanych w programie;
 • wrażenie artystyczne – choreografię, wykorzystanie walorów muzycznych, a także kontakt z publicznością;
 • poziom trudności – skomplikowanie programu i poszczególnych jego elementów.

A w programach technicznych w kategoriach wiekowych juniora i seniora odpowiednio oceniane jest wykonanie wraz z poziomem trudności, wrażenie oraz obowiązkowe elementy techniczne.

Wiedzę z zakresu sędziowania można poszerzyć zapoznając się z:

 • przepisami dyscypliny: https://www.fina.org/content/fina-rules-regulations
 • wytycznymi dla sędziów: https://www.fina.org/sites/default/files/fina_as_manual_-_updated_august_2018.pdf
 • regulaminem Kolegium Sędziów PZP: http://www.polswim.pl/kategorie-komunikatow/kolegium-sedziow

Polecamy